Elefntfkk
Dorina 2007.07.10. 20:40
Elefntfkk
A hlyagos fkk msodik nemt az elefntfkk (Macrorhinus F. Cuv.) a XVIII. szzad elejn Dampier ismertette elszr. Teljes biztossggal csak kt fajt klnbztethetnk meg: dli (Macrorhinus leoninus L.) s szaki elefntfkt (M. angustirostris Gill.), amelyek egymstl fkp a koponya szerkezetben mutatkoz eltrsekben klnbznek. Azt, hogy a dli faj helyi vltozatokra oszlik-e, ma mg nem lehet eldnteni. Lydekker a koponyablyegek alapjn megksrelte (Proc. Zool. Soc., 1909) az alfajokra val szttagolst, mde ezt a ksrletet Lnnberg vizsglatai (ugyanott, 1910) alapjn meghiusultnak kell tekintennk.
A dli elefntfka
Elterjedse valamikor hatalmas volt. M. leoninus tanyzott a dli szlessg 35. s 68. foka kz es sszes szigeteken s partokon. Valamikor ott lt Amerika dli cscskn s a krnyez szigeteken, Robinzon-szigetn, Juan Fernandezen, tovbb Chile dli partjain, hol szrvnyosan mg t vtizeddel ezeltt is megfigyeltk, hasonlkppen otthonos volt j-Zland s Tazmnia, tovbb az ugyanazon szlessgi fok alatti tbbi szigeten. Ezeken a helyeken azonban teljesen, vagy csaknem tkletesen kiirtottk, vagy pedig ma mr csak olyan ritkn s szablytalanul jelentkezik, hogy vadszata nem fizetdik ki. Mg ott is, ahol mostani sszezsugorodott elterjedsi krn bell a szrazon tanyzik, nevezetesen a Kerguelen-szigeteken, Dl-Georgiban, Heardon s valsznen a Crozet-szigeteken, az egykori tmegekkel szemben jelentktelen szmban mutatkozik. „Jelenleg” – rja Steinen Dl-Georgibl mg az 1880-as vek elejn – „a fkavadszok szmra aligha lehetne rosszabb vllalkozst kieszelni, mint a mi Kirly-blnkben tengeri elefntokra vadszni.”
Az szaki elefntfka
A mult szzad derekn az szaki flteke egyes pontjain mg tmegesen tanyzott, mg pedig a Csendes-cenban, a kaliforniai partoknak az . sz. 24. s 38. foka kz es szakaszn, teht San-Franciscon tl. A szakadatlan ldzs nemcsak azt eredmnyezte, hogy az llat csakhamar igen szablytalanul jelent meg s tanyahelyt folytonosan vltoztatta, hanem a szma is rohamosan cskkent. A mult szzad hatvanas vei ta mr igen ritka llatt vlt. Csaknem teljesen kiirtottnak tekinthet, mbr 1880–1884 kzt jbl nagyobb csapatokat lttak s egyes pldnyokat is tbb zben figyeltek meg. Ezek kzl val az a 14 is, amelyet Harris Rotschild megbzsbl 1907-ben szerzett meg. Az szak-amerikai Egyeslt llamok egyik kormnygzse 1911-ben a dlkaliforniai Guadalupe-sziget egyik elhagyatott, hozzfrhetetlen pontjn fedezett fel egy nagyobb, kb. 150 fbl ll csapatot. A newyorki akvrium igazgatja Haskins Charles Townsend irta le ezeket („Zoologica”, New-York, 1912) szmos eredeti fnykppel dsztett munkban, s egyttal javaslatot tett az egybknt pusztulsra krhoztatott faj vdelmre.
Ezek a kaliforniai elefntfkk mindenesetre dlrl szrmaz bevndoroltak, amelyek ppen a tlk legszakabbra elrt ponton ltk tl a tbbieket. Az sszefggs ma mg vilgosan kinyomozhatnak tnik fel. Lydekker kzlte egyik jegyzetben Rotschilddal, hogy a chilei San Juan-szigetn l elefntfkk azonos fajhoz tartoznak, s hogy hajdan San Juan s Guadalupe kzt rendszeres vndorls volt. Dampier 1868-ban ezeket az llatokat Mexik nyugati partjain mg mindentt megtallta.
Az elefntfka, vagy ormnyos fka, vagy tengeri elefnt, amelyet a hajsok egy rsze tengeri farkas nven emleget, a dltengeri szigetlakk pedig morunganak neveznek, testalkatra nzve a tbbi fkhoz hasonlt, de nagysg tekintetben valamennyit fellmlja. Hosszt a tengerszek s a fkavadszok tlbecsltk ugyan, de Scammon adatai szerint legalbb is a kaliforniai partokon maximlisan 6.7 m-re tehet, a legtbb esetben azonban nem haladja meg az 5 m-t. A nstny ennek csak a felt, a hm slynak pedig csak a harmadt ri el. Az idsebb hmek slyt 3000 kg-nl tbbre becslik. A felntt hmek tlagos hosszt Dl-Georgiban Steinen jabban 5 m-ben llaptotta meg, a legnagyobb nstnyek bven mrve 3 m-esek. Az elefntfka feje nagy, szles s kiss nylnk, az orr mrskelten nagy, arnylag szles, elfel elkeskenyedik s csaknem egyenesen lemetszett. A fels ajkat 6 sorban elhelyezett 34–40 ers, kb. 15 cm hossz, sttbarna bajuszsrte szeglyezi. A szem arnylag nagy, barna, gmblyded, elremered, a szemhj szeglye csupasz, a szemldkven azonban 8–10 srteszer szr van, amelyek a szemldkt kpviselik. A fl rendkvl kicsi, a szemtl csekly tvolsgra tallhat htrbb s valamivel lejjebb. Tulajdonkppen csak kerek lyuk, amelynek mg csak valamilyen brkarimja sincs. Az orr nemek szerint jelentkenyen klnbzik. A nstnyekn nincs semmi feltn, a hmek ellenben ormnny hosszabbodik meg, amely a szjzugban kezddik s kb. 40 cm-nyire nylik ki, ha azonban az llat izgalomba jn, ennek a hossznak a ktszeresre is megnhet. sszehzdott llapotban az orrmnyon 3 harntred van s valakban csng al. A vgn nylnak az orrlyukak. Townsend szerint az ormny teljesen hsos, teht nem fjhat fel, mint azt rgebben fltteleztk. Alakvltoztatsa kizran az izmok mkdsnek kvetkezmnye s igen jelents. A fiatal hmeknek mg nincs ormnyuk. Az arnylag hossz, de vastag nyak egyenletesen megy t a test tmegbe. A mells vgtagok nem valami hosszak, de igen ersek s vaskosak. Az egymskzt szhrtyval egybekapcsolt t ujj kzl a bels ujj rvidebb a msodiknl, amely a leghosszabb, s amelytl kezdve a tbbiek hossza fokozatosan cskken. A hts tujj vgtagpr arnylag hossz s igen ersen fejlett. Kt nagy s hossz oldals s hrom kisebb s rvidebb kzps lebenyre tagoldik, s mivel a lebenyek kzl a kzps a legkisebb, a htuls vgtag mlyen bemetszett evezlaptt vlt. Az ells vgtag ujjain nem nagyon hossz, de ers s tompa karmok vannak, ellenben a hts vgtag ujjai teljesen karmatlanok. Vgl a farok, mint a legtbb fk, rvid s hegyes.
Bundja kizran rvid, arnylag merev s fnyes felsszrkbl ll, amelyek nem smulnak a testhez. Sznezete nemcsak a kor s a nemek, hanem az vszakok szerint is vltoz. Kzvetetlenl a vedls utn az elefntok brnek sznezethez hasonl kkes rnyalat az uralkod. Ksbb, amikor a szr teljesen kintt, vilgosbarnba megy t a sznezet. A test als oldala mindig vilgosabb a felsnl, de egybknt mindig hasonl szn. A nstnyek hta stt olajbarna, oldala vilgos ezstszrke, alul srgsfehr. A bajusz s az szhrtyk szrzete sttebb, mint mshol. A szrk sajtsgos alakak: laposak s egyenlszr hromszgalakjuk van, gyhogy a pingvintollakhoz hasonlk. Az idsebb hmek nyaknak als oldala megkopaszodik, s a br azon a helyen megvastagodik, krgess s repedezett vlik.
Az elefntfkk letmdja a tengeri medvkre s az oroszlnfkkra emlkeztet. Dli elterjedsi terletn szintn venknt rendez vndorlsokat. Ilyenkor a gyengknek s a betegeknek ott kell maradniok, a tbbiek ellenben egytt vndorolnak el. Patagnia partjaira szeptemberben s oktberben, de sokszor mr jniusban csapatosan rkeznek s december vgn vonulnak el ismt dli irnyban. Kalifornia partjain rgebben tbb-kevsb az egsz esztendt ott tltttk, a fidejk azonban februrtl jniusig tartott. A partok kzl a homokos, kavicsos partszeglyt kedvelik, de az desvzbe is szvesen beltogatnak. A nagy tmeg csaldokra oszlik, amelyek 2–5 tagbl llanak. Mindig szorosan egyms mellett tolonganak, s rendesen az iszapban, vagy a vzinvnyek kzt alusznak. Scammon Kaliforniban megfigyelte, hogy nagy melegben gy htik le magukat, hogy befurakodnak a nedves homokba s mellszikkal a htukra is bven laptolnak belle. Ebben a tekintetben is hasonltanak a vastagbrekhez. Sokszor inkbb ltszanak fldraksoknak, mint eleven llatoknak. A szrazra csak szaporods idejn s vedleni jrnak ki. Szrazfldi tartzkodsuk olyan rendszeresen ismtldik meg, hogy a fkasintrek eszerint a kvetkez idszakokat klnbztetik meg: the Pupping Cow Season (ezalatt szletnek a kicsinyek); the Brown Cow Season (a nstnyek partra szllnak, hogy barna bundjukat a kkesen csillogval cserljk fel); the Bulls and Cow Season (a hzassgkts ideje); the March Bull Season (a hmek vedleni jnnek ki a partra).
Az elefntfka igen esetlenl mozog a szrazon, s az llat nagyon kifrad. A borjfkhoz hasonl mdon tovbbtjk testket, vagyis vltakozva hajltjk s fesztik magukat s dobjk fel majd ell, majd megint htul. Ha nagyon elhznak, testk minden lksszer mozdulatnl gy ltyg, mint valami kocsonyval tlttt risi gmbc. Csak rvid darabon tudnak egyszerre elrejutni, azutn annyira kimerlnek, hogy pihennik kell. Kaliforniban mindemellett 5–10 m magas homokbuckkra felhmplygnek s igen egyenltlen talajon is felkzdik magukat olyan helyekre, amelyek 20 m-rel emelkednek a tenger szne fl. Steinen dlgeorgiai megfigyelsei alapjn a kvetkezket beszli el: „A tengeri elefnt, amelynek legersebb tmasza a szlesen kitrt mells sz, mr a legcseklyebb mozgsnl is nagy mrtkben kifrad; 3–4 elrelkds utn a kocsonyaszeren rezeg tmeg sszeesik; egy ideig pihen, majd nygdcselve csszik tovbb, mikzben a kavicsos talajon szles, mly nyomot hagy maga utn. Nem csoda, hogy a teste tele van rgi forradsok egsz tmegvel. A vzben arnylag felletesen szik, de nagyon gyesen srg-forog s igazn vonz ltvny, amikor ez a hatalmas llat risi fejt magasan kiemelve kiszllsra alkalmas hely utn kutat”. Az elefntfka a hinyz frgesget llhatatossggal s trelemmel ptolja. A tengerbl kimszva, nagy igyekezettel cssznak a dagly legmagasabb vonalig, ahol kipihenik magukat, keveset szundiklnak is, majd folytatjk tjukat s a vgn gy ltszik, mintha egyik nyugvhellyel sem volnnak megelgedve. A vzben egszen mskpp viselkednek. Kitnen sznak s buknak, gyors kanyarodsokat hajtanak vgre, aludni nyugodtan rfekdnek a hullmokra s lebegtetik magukat; gyesen s buzgn vadsznak zskmnyukra, amely halakbl s lbasfejekbl ll. Kveket s moszatokat is lenyelnek. Forster az elefntfka gyomrban tizenkt kerek kvet tallt. Mindegyik kt klnyi nagysg, s olyan slyos volt, hogy nehezen lehetett megrteni, hogy brt ki a gyomorfal akkora terhet?
rzkei valsznen csak kevss fejlettek. Az elefntfka a szrazon csak kzelre lt jl. Hallsa igen rossz, tapintrzkt a test vastag zsrprnja tomptotta el. gy ltszik, szaglsa sem valami finom, vagy klnlegesen les. Lusta, alacsony rtelm llatok, amelyek csak ritkn, s nehezen mozdthatk ki lomha tunyasgukbl. Trelmesnek s szeldnek mondjk, mert mg senki sem ltta, hogy megtmadott volna embert, vagy ms llatokat, ha nem ingereltk. Ms nemhez tartoz kisebb fkk, vagy bksen frd emberek bntatlanul szklhatnak kztk. Pernetty kzlse szerint matrzai meglovagoltk s kzbe-kzbe ksszrsokkal sztkltk ket szaporbb lpsekre. Hasonl lovaglst rnak le azok a tudsok is, akik Kerguelen-szigetn a Vnusz tvonulst figyeltk. Weinek ngy lpsnyire telepedett le kt elefntfktl, hogy lerajzolja ket, de ezek semmifle rdekldst nem tanustottak. gy ltszott, hogy mlyen alusznak, a nagyobbik csak idnknt vakarta meg szjval a hast, vagy – ami szebb ltvny volt, egyik szjval a msikat kaparta. Emellett szuszogott szakadatlanul, s ezzel fejezte ki, hogy kitnen rzi magt a lustlkodsban. A fiatalabbik fka felbredt, fejt oldalra fordtotta s megpillantotta az egszen szokatlan idegent. Flig aggodalommal, flig csodlkozva szegezte r ismtelten tekintett, majd segtsget vrva anyjhoz smlt s nem tudott megnyugodni. Vgl felriadt az idsebbik llat is, szintn krden meredt a jvevnyre, de nem sokat tprengett, hanem elkezdett lassan a tenger fel hengergzni. Ugyanannak a napnak az estjn a fiatal elefntfka megint azon a helyen hevert, s anlkl, hogy a meneklst megksrelte volna, engedte magt elfogatni s meglovagolni, de olyan ervel igyekezett a tengerbe, hogy kt ember sem tudta visszatartztatni. Amint azonban a vzbe visszajutott, nem szott messzire, hanem jakarat kivncsisggal figyelte, amg csak tudta, hogy mit csinlnak a bkebontk?
Az ember mindentt ldzi a tengeri elefntot, ahol csak elfordul. Azeltt bkben ltek s minden ellensgk ell biztonsgban voltak puszta szigeteiken, mita azonban kb. a mlt szzad eleje ta az eurpai fkavadszok utnuk mentek, szmuk rohamosan cskken. A fkavadsz-hajk irgalmatlanul puszttjk ezeket a vdtelen llatokat. „Dli 12 rakor” – rja Coreal, – „negyven emberemmel szlltam a partra. Krlfogtuk a tengeri elefntokat, s flra leforgsa alatt ngyszzat taglztunk le bellk.” Mortimer legnyei nyolc nap alatt 1200 elefntfkt gyilkoltak le, de knnyedn lebunkzhattak volna mg nhny ezret, ha a mszrlst folytattk volna. Ezek az adatok mind a mlt szzadbeli prdlsokra vonatkoznak, manapsg az elefntfkk szma annyira megcsappant, hogy jval kisebb zskmnnyal kell megelgedni. Biztos eredmnyre csak gy lehet szmtani, ha dli elterjedsi hatrukon magnos szigetet keresnek fel, s azon hnapokig, st vekig idznek.
Tengeri elefntokra slyos dorongokkal s kb. 5 m hossz lndzskkal vadsznak. Az llatok lemszrlst kzvetlenl nyomon kveti az llatok leszalonnzsa. A brt les kssel a htvonalon vgig felhastjk, s amennyire csak lehet, mindkt oldalon lefejtik. Ezutn a 8–12 cm vastag szalonnt kihastjk s kb. 40 cm hossz s 20 cm szles kockkra aprtjk. Minden egyes kockt tfrnak, s egymssal sszezsinegelik. A felfztt szalonnacsomkat sszektzik, vastag ktlre erstik s ennlfogva vontatjk a hajra, ahol felaprzzk s klnleges stkben kiolvasztjk. Zsrjt kenolajnak hasznljk s a cetzsrnl tbbre becslik. Az llat fekets, zsros s csaknem lvezhetetlen hsnak csekly rtke van. Szvt azonban a matrzok j tvggyal fogyasztjk. Ezek az elknyeztetetteknek ppen nem nevezhet emberek a mjt is nagyon szeretik, pedig az elfogyasztsa tbb rra terjed lekzdhetetlen lmossgot okoz. A tengeri elefnt beszott nyelve valdi csemegeszmba megy.
A friss zsrt a tengerszek kivl orvossgnak tartjk, s mivel az elefntfkk sebei tapasztalat szerint gyorsan hegednek, a hajsok fkp vgott sebek gygytsra hasznljk. A rvidszr, merev br nagyon alkalmas nagy utazldk bevonsra, kocsi- s lszerszmok ksztsre, s mg sok minden egybre lehetne felhasznlni, ha a legnagyobb brk a sok heg miatt egyttal nem a legrosszabbak is lennnek. A szalonna mellett a hs s a br alig jn szmtsba. Az idsebb llatok szalonnja tetemes jvedelmet ad. Scammon szerint Kaliforniban egy 5.5 m hossz, igen ers s tlhzott hm szalonnjbl 210 gallon (954 liter) zsrt olvasztottak ki.
A tengeri elefntok nem sokig lnek mr a fldn. Borzalmas ellensgk ell nem tudnak gy visszahzdni a tengerek hozzfrhetetlen rszeibe, mint a cetflk: ki kell tartaniok, mg az embernek nevezett dvad gyilkolsi vgya az utols mohiknt is leterti kzlk.
|