A hlyagosfka
Dorina 2007.07.10. 20:17
Olvasstok el a hlyagos fkrl szl trtnetett!!
Hlyagosfkk
Hlyagos fka (Cystophora cristata Erxlb.).
A hlyagos fkk (Cystophorinae) alcsaldjbl mindenekeltt a sapks fkk (Cystophora Nilss.) nemt mutatjuk be. A fkasintrek flessapknak nevezik, angol neve: bladdernose, vagy bladder (hlyagosorr, v. hlyag), finnl: kikneb, a lappoknl: ajvor, vagy fattenuorgo, Grnlandban: neitersoak, vagy kakortak. Magyarban hlyagos fka nv alatt szerepel. A Jeges-tenger egyik legnagyobb fkja, amely fkp az orrn lev zacskrl ismerhet fel. Ez a brzsk az orrtjkrl a fejtetre is tterjed s az llat tetszse szerint levegvel tlti meg, vagy pedig kinyomja belle a levegt. Ha felfjja, akkor 25 cm hossz s 20 cm magas hlyag kpzdik, s a fejre hzott sapkra emlkeztet, sszeesett llapotban ellenben a haj lhez hasonlthat, s az orrot kt egyenl rszre osztja. Ilyen hlyagjuk csak a felntt hmeknek van, de azoknak is csak a harmadik vben fejldik ki. A hlyagos fka feje nagy, orra vastag s tompa, testalkata olyan, mint a tbbi fk. Mellszja, amelyben az ujjak htrafel rvidebbek, s emiatt lesen elklnlteknek ltszanak, rokonaitl csak kevss klnbzik. A htuls sz tlebenyes, a kls rsze szreveheten meghosszabbodott, a kzepn pedig jelentkenyen megrvidlt. A mells szpron ersen grbe, alulrl boltozatos, hegyes, a htulsn pedig oldalrl sszenyomott, egyenes, tompa karmok vannak. A farok rvid s szles. A fiatalok s a felnttek bundja klnbz, nemek szerint azonban nincs eltrs a sznezetben. A bunda hossz s kiss felll felszrkbl s vastag, prmes gyapjszrkbl ll, amely a hton rendszerint stt dibarna, vagy pedig feketre sznezett s kisebb-nagyobb, kerekded, vagy tojsdad mlyebb szn foltokkal van tarkzva. Hasoldala sttszrke, vagy rozsdsan futtatott ezsts, de foltok nincsenek rajta. A fej s az szk sttebb sznezetek, mint a test tbbi rsze. A fejnek a sapktl fedett rsze, s az szk rendesen ugyanolyan sznek, mint a bunda stt foltjai. A felntt hmek hossza 2.3–2.5 m-t r el. A nstnyek jelentkenyen kisebb mretek s orrhlyagjuk is hinyzik.
A hlyagos fka hazja a Jeges-tenger s az Atlanti-cen Grnlandtl s Svalbardtl szak-Amerikig s Eurpig, ahol olykor az angol s a francia partokon is mutatkozik. Ez a fkafaj sehol sem gyakori. Grnland partjain a nagy jgmezk kzelben tartzkodik, s inkbb ezeket vlasztja nyugv- s alvhelyl, mint a szrazfldet, de az utbbin is vannak kedveltebb helyei, amelyeken szablyosabban jelenik meg, mint mshol. A hlyagos fka is vndortra kl, amely a partoktl tvol, a Jeges-tenger legszakibb rszbe vezet, s emiatt megszokott s ismert tartzkodsi helyein az vnek csak bizonyos szakaszaiban figyelhet meg. Grnland partjain prilis elejn ksznt be s jnius vgig, vagy jlius elejig idzik ott. Ezalatt vedlenek, ott szletnek meg a klykk, s ezeket annyira nevelik fel, hogy a felntteket kvetni tudjk a vndorlsra. Szeptembertl mrciusig gyakran tallkoznak velk a Baffin-blben s a Davis-szorosban. Ezutn dlebbre vndorolnak s jliusban egyenknt szllingznak vissza.
Klnbz megfigyelsekbl szrmaz egybehangz adatok arra vallanak, hogy a hlyagos fka sszes rokonai kzt a legbtrabb, s a legharcrakszebb. Vadszata emiatt nem mindig veszlytelen. Brown az szaki tengerek oroszlnjnak keresztelte el, amely a sarki vizek uralmban csak a rozmrral osztozik. A jgen hever hlyagos fka, amikor teljesen tadja magt a pihensnek, azt a benyomst kelti, mintha a klvilg esemnyei irnt tompa kznyssgbe merlt volna el. Nagy fekete szemeivel teljesen kifejezstelenl bmul a nagyvilgba. Ingereltets nlkl nem is tmad meg semmifle ms lnyt, de igen knnyen felbszl, s akkor ellenllsra ksz. Ahelyett, hogy meneklne a fkasintrek ell, bevrja a fenyeget veszlyt, felfjja orrhlyagjt, liheg, mint a dhs bika, hogy a kzeled ellensget amennyire csak tudja, megflemltse. Az ilyen jgen val tallkozsnl sokkal veszedelmesebb a hlyagos fkra csolnakrl vadszni, mivel a megszigonyozott llat nem ritkn a ladiknak rohan s meg akarja harapni a vadszt. Emiatt a kajaknak nevezett knny vadszcsnakokbl csak a legtapasztaltabb grnlandi fkabunkzk merik ket megtmadni. ltalban inkbb a jgen keresik fel, s a vdekezket fejlvssel tertik le.
Az ivadkok szma 1, ritkbban 2. prilisban jnnek a vilgra s gyapjas bundjuk van. A szrk barnk fehr heggyel. Bundjuk fontos kereskedelmi cikk. A csecsemruht az els v folyamn msikkal cserlik fel, amely kezdetben szrke, de a szne fokozatosan mlyebb vlik. A msodik, harmadik vben bundjuk egyre hasonlbb vlik a felnttekhez, amennyiben egyre sttebb lesz s a kerek-, vagy tojsdad foltok eltnnek.
Grnlandban, s ltalban szakon a hlyagos fkt ugyanolyan mdon hasznljk fel, mint rokonait. Vadszata azonban jelentkenyen mgtte marad ms fkknak. A grnlandi dn telepeken, ahol a legtbb kerl tertkre, vente 2000–3000 darabot ejtenek el.
|