Iszapszem mlytengeri rja
Dorina 2006.12.02. 20:30
Olvassatok az iszapszem mlytengeri rjrl!!
gy szl az iszapszem mlytengeri rja
Kevs nyelvvltozatunk dicsekedhet azzal a nyelvi takarkossgot tvolrl sem mutat tnnyel, hogy egyes dolgok, fogalmak megnevezsre szznl is tbb szava van. A sorkatonk egyms kztti nyelve, a katonai szleng, ilyen nyelvvltozat. A nemrgiben megjelent katonai szlengsztr pldul csak az joncok megnevezsre szzhatvankilenc kifejezst gyjttt ssze a mr majd mindenki ltal ismert kopasz, kopr, kopinger, kopirny-tl kezdve a kopterfild-dvid-on s zld szem riadt gyk-on t a tvoli leszerelsre clz ezeregyjszaks, soknapjska, milliomos szavakig.
A katonai szleng nem a modern idk tallmnya. A kuruckor katonai szlengjbl mg csak a labanc s a tokos szavakat ismerjk, de a szzadfordul tjrl mr tucatszm vannak adataink. Az els vilghbor eltt pldul bunds, suba, ribanc, cskoshas, buszmja, erdbl szalajtott vadllat nven „tiszteltk” a regrutkat. A harmincas, negyvenes vekben klyhacsves volt az aknavets, pocsolyakerl, csszmsz a gyalogos, gumihuszr a kerkpros, vrs nadrgjrl (ksbb vrs parolijrl) bikacsalogat a tzr.
A katonk nyelvt szemllve nem gyznk csodlkozni a szavaik ltrehozsnak vltozatos mdjain. Van olyan sz, amelyik a tolvajnyelvbl szrmazik (a smasszer jelentse pldul fogolyksr lett a brtnrbl); van, amelyik szsszettellel keletkezett (kondrtndr; szakcs, toronynyl: irnyz, nyuszibuldzer: gyalogsgi s), s akad, amelyk kpzssel jtt ltre (pizsams: tbornok, infrs: szemveges, htszeles, cskos: protekcis). Kln sznfolt a jelentsvltozssal szletett szavaik: bivalytej: feketekv, dezodor: moslkszllt lovas kocsi. Az olyan indinnevek mintjra, mint Fehr Toll, golystoll lett a trzsfnk neve (ne feledkezznk meg persze a golys sz „bolond” jelentsrl se). Kedvelt szalkotsi md a katonai szlengben a szszerkezettel val megnevezs is: rvahzitorta: zsros kenyr, kopr vilgtalan vak egr: jonc, reg iszapszem mlytengeri rja: regkatona, gravitcis budi, botkormnyos vc: tbori latrina.
A legsznesebb terlet azonban mgis alighanem a klnbz kifejezsek, szlsok. Tallunk ezek kztt parancsmagyarzatokat (Vigyzzmenetkor gy verje oda a lbt, hogy a gilisztk agyrzkdst kapjanak!), joncokat ugrat kifejezseket (Olyan kopasz, hogy hozz kpest a villanykrte kcos indin). Az alegysgeket hangosain szmolva vezet parancsnoktl meg lehet krdezni, hogy „Hny apd (iskold, fogad) van?”, amire rendszerint jn is a vlasz: Egy-kett, egy-kett!
Aki borosts, az sndisznt reggelizett vagy felrobbant a szjban a fogkefe, esetleg fogdra kldte a borotvt. Fenyegetskppen lehet mondani, hogy „Meghajtom, mint hegyi rablt a lavina!”, lekicsinylsl pedig, hogy kevs, mint rvahzban a szli rtekezlet, mint Balaton szeletben a hullmvers, mint brtnben a vszkijrat, mint kecskebkn a zld festk, mint lcitromban a C-vitamin vagy mint a trjai fal az epsomi derbin.
A beszlk katonai szlenggel val kapcsolata persze nem r vget a leszerelssel.
Azt mg nem tudni, hogy a ma katonaknt szolglk nyelvbl hny sz fog kznyelvnkben vagy bizalmasabb trsalgsi nyelvnkben meghonosodni, de annyi biztos, hogy az els vilghbors katonai szlengbl szrmazik a kacsa (krhzi vizeledny), s hogy ekkor terjedt el vglegesen „rosszindulat, nagyon rossz” jelentsben a komisz, ami eredetileg „kincstri”-t jelentett. Az els vilggs alatt keletkezett a megnyomja a gombot (rtesz egy lapttal, beleerst) is, ami eredetileg „ersen tmad” (azaz a gppuska gombjt nyomja) jelents volt. De itt emlthetjk meg a bedglik-et, ami a „kiscsirke nem kel ki a tojsbl” jelentsbl a „bomba, grnt nem robban fel” jelentsen t jutott el a ma is hasznlt „gp, szerkezet felmondja a szolglatot” jelentsig. A begyullad (megijed) sz szintn katonai mltra tekint vissza, a gyullad grnt okozta flelmet rkti meg.
|