Frszes rja
Dorina 2006.12.02. 20:22
Frszes rja-flk (Pristidae)
A kvetkez csaldnak, a frszes rjknak (Pristidae) a rostrumua igen hosszra nylt meg s a szln, kt sorban elhelyezve, nagy s hegyes brfogak vannak. A frszes rjk testnek alakja is cpaszer, de ez a sajtsgos letmdhoz val alkalmazkods folytn valsznen msodlagosan keletkezett s ktsgtelen, hogy a frszes rjk valdi rjktl szrmaztak. Ezekkel fogazatuk s mellszik kifejldsben is megegyeznek. E csald legismertebb kpviselje:
A frszeshal (Pristis pectinatus Lath.)
A frszeshal (Pristis pectinatus Lath.) testhossza 4–6 m kztt vltakozik, amibl a frszre kb. egyharmad esik. Az rdes br egyenletes barns-szrksszn, de hasoldaln vilgosabb.
A frszeshalnak igen nagy az elterjedse, majd minden tengerben, fleg azonban a melegebb tengerekben megtallhat. Egy fajuk a Fldkzi-tengerben is nagyszmban l. Minden utas, aki manapsg a Vrs-tengeren tutazik, Adenben az araboktl megveheti a frszeshal levgott frszt, amelynek kihullott fogait ezek az emberek fadarabokkal gyesen ptoljk. letmdjukrl nem sokat tudunk. Az a sok mese, amelyet a frszeshal vadsgrl s vrszomjrl hallani, nem sok hitelt rdemel. Mondjk, hogy a blna legveszettebb ellensge, amelyet borzalmas fegyvervel alulrl tmad meg, s a hatalmas emls hast felszaggatva, rkon t addig kzd vele, amg vagy megli, vagy pedig a harcban eltrik a frsze. A frszeshal szjnak helyzete s fogazata nem nagyon igazolja az ilyen harcokat, hanem inkbb arra vall, hogy a frszeshal rjamdra a fenken l, s ott apr rkokra, kagylkra, frgekre s hasonl llatkkra vadszik. De azrt lehetsges, hogy vak dhben nekimegy frszvel a blnknak, vagy ms nagyobb llatoknak is.
A frszeshal sok bosszsgot okozott Mitchell Hedges kapitnynak. A legjobb s a legersebb horgait egymsutn vesztette el miattuk, mg rjtt a vdekezs mdjra. A legersebb horogzsineget is csonkn hzta fel, mintha borotvval metszettk volna el. Vgl megsokalta a dolgot s a kampt lncra erstve bocstotta le. Attl kezdve tbb frszeshalat fogott. A lncot mr nem brtk elmetlni. A tabogai bennszlttek hajtszigonnyal fogjk. Mitchell Hedges rsztvett ilyen vadszaton. A megszigonyzott llat rnknt 12 km-es gyorsasggal vontatta maga utn a csnakot, mintha csak az „Ocen kk szalagj”-rt versenyzett volna. rlten vgtatott fel, s al, minden percben irnyt vltoztatva. Vgl leszllt a fenkre s frszvel trni kezdte a feneket. Flrig a fenken lapult meg, majd lassan szni kezdett, vgl ismt megpihent a fenken. Ezt a pillanatot hasznltk fel arra, hogy a parton a ktelet egy sziklhoz kssk, s ennlfogva vatosan hzni kezdtk kifel. Sok erlkds utn vgre megjelent a flelmetes frsz a felsznen. A kapitny kt golyt ltt bele. Ktmteres sugrban lvellt ki belle a vr piros szkktja; az llat nyszrg hangot hallatott s vadl csapkodott maga krl veszedelmes fegyvervel. Ez a frszhal 7.46 m hossz volt s 1.75 tonnt nyomott. A bennszlttek elbeszltk a kapitnynak, hogy a frszeshal vadszata nem megy mindig olyan smn. Rviddel azeltt trtnt pldul, hogy az egyik halsz vletlenl belegabalyodott a szigony ktelkbe s a menekl hal magval rntotta a mlysgbe. Szerencsre megrizte llekjelenltt s az vbl elrntott kssel elvgta a ktelet. Sokszor megesik, hogy a hal frsznek egyetlen csapsval felfordtja a csnakot.
A frszeshal mg nagyobb brkkra is knnyen veszedelmess vlhat. Mitchell Hedges 20 tonns motoros jachtjt harmadfl rig vonszolta maga utn Taboga s Urava kzt, amg kifradt s a haj kzelbe tudtk hzni. A kapitny ppen r akart lni, amikor vgs ktsgbeessben dhngeni kezdett. Frszvel bszlten rontott neki a jacht oldalnak, gyhogy a fedlzeten levk egymsnak estek, a fedlzeten pedig egsz hullmr sodort vgig. Amint magukhoz trtek, szomoran lttk, hogy a frszeshalnak sikerlt elszabadulni. A kamp kijtt a szjbl. Az elmeneklt hal hosszt legalbb 8.5 m-re, slyt pedig kt tonnra becsltk. Amikor ksbb a jacht szrazdokkba kerlt, a fenekt bort rzlemezen ngy lyukat talltak. Ms alkalommal szerencssebb volt Mitchell Hedges. Mg nagyobb frszeshalat szigonyozott meg, amely msflra hosszig hurcolta maga utn a csnakot, mg ltvolra kapta s golyt eresztett bele. Ez az ris 9.23 m hossz volt s tbbet nyomott kt tonnnl. Mitchell Hedges kzelrl figyelte meg, hogy a frszeshal hogyan hasznlja fegyvert? Elkpzelhetetlen ervel csapkod vele jobbra-balra, vagy pedig a tengelye krl kiss elfordtva, ferdn fel- s lefel suhogtatja. A testt idnknt annyira meggrbtette, hogy a farka hegye a frsze vghez kerlt, majd hirtelen kirugdott. Ha ilyenkor a csnak a kzelben lett volna, menthetetlenl pozdorjv zzdik. Ugyanaznap este mg megdbbentbb ltvnyban volt rsze. Egy 4 m-nl hosszabb cpa megtmadott egy gyantlanul lebeg frszeshalat. Nagy darab hst szaktott ki a htbl. A frszeshal a menekl utn vetette magt, s jl hallatszott, amint fegyvert beledfte ellenfelbe s csaknem kett szelte vele. A msodik dfs mg hevesebb volt s vgzett a cpval. Mindez pillanatok alatt jtszdott le, s a jelenet nagyon hasonltott azokhoz a kpzeletbl sszelltott kpekhez, amelyek svilgi szrnyetegek tusjt brzoljk.
Mitchell Hedges Tabugillnl fogta a legnagyobb frszeshalat. Alig kapta be az aclkampra erstett csalit, mris vad iramba kezdett. A jacht le volt vasmacskzva, de a horgonyktl gy szakadt szt, mintha pkhlbl sodortk volna. Az akaratlan stahajzs korareggeltl dlutn ngy rig tartott. Az ris vltakoz sebessggel hol krbe-krbe, hol meg egyenes irnyban vontatta a jachtot, mg vgre teljesen kimerlt. Nagy nehezen a partra vonszoltk. A kapitny megmrte s felboncolta. A hossza majdnem tizedfl mter volt, a slya pedig tbbet tett ki harmadfl tonnnl. Mitchell Hedges 36 embrit s egsz sereg 37.4 cm tmrj tojst tallt benne. A petk nagysga htrafel fokozatosan cskkent.
Mint legtbb rokonuk, a frszeshalak is kifejlett ivadkot hoznak vilgra. Az ivadk frsze mg a tojshjon s az anya testn bell kifejldik, de csak a megszlets utn kemnyedik meg. Addig a kis hal a hasn lv hatalmas szikhlyagbl tpllkozik.
A Fldkzi-tengerben is l fajnak Pristis antiquorum Lath. a neve.
|