Friss kutatsok is bizonytjk a blnk s a delfinek rendkvli intelligencijt: egyes cetflk fel tudjk magukat ismerni a tkrben, s az eszkzhasznlat kpessgvel is rendelkeznek. Az j ismereteket a kutatk felhasznlhatjk a cethalszat betiltsrt vvott kzdelemben.
Az eredmnyeket kzread Whale and Dolphin Conservation Society (blna- s delfinvdelmi trsasg) szerint fogsgban l delfinek egyrtelmen felismerik sajt magukat a tkrben (ezt eddig az embereken kvl csak bizonyos emberszabs majmokrl tudtk biztosan), A delfinek a fejkkel r tudnak mutatni olyan trgyakra, amelyekhez el akarjk vezetni az embert. Az eszkzhasznlatra az Ausztrliban megfigyelt palackorr delfinek knlnak pldt: tengeri szivacsot tartanak az orrukon, mikzben a tengerfenken kutatnak lelem utn, gy vdekeznek a tengeri snk szrsa ellen.
A kutatsok a csoportban l llatok trsas viselkedsnek gykereit is vizsgltk. A legvalsznbb magyarzat arra utal, hogy a bonyolult egyttlsi mdok elssorban a ragadozk elleni hatkony vdekezst szolgljk: a nylt tengeren nehz elbjni a cpk s a kardszrny delfinek ell, az egyetlen vdelmet a kifinomultan egyttmkd csoport biztostja (ehhez kpest msodlagos, hogy bizonyos esetekben a zskmnyszerzs is eredmnyesebb csoportosan).
Egyes felttelezsek szerint a delfincsoportok sajt "kultrval" is rendelkeznek, ami a szocilis tanuls rvn hagyomnyozdik az idsebb llatokrl a fiatalokra. A kutatk erre is hivatkoznak, amikor a blna- s delfinvadszat teljes betiltst srgetik: a vadszok nem csak magukat az llatokat puszttjk, hanem az egyes csoportokban felhalmozd, az llatok tllst segt ismereteket is, hiszen elssorban a "kultrahordoz", nagyobb test idsebb llatokat ejtik zskmnyul. (H. M.)