atengerben

Men
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
delfin

 

 

 
delfin

 
Kulzor

 
Bvr

 

 
Blna
 
Delfin
golys s delfin kpek
 
Jtkok
 
Fkk
 
Fka

 
Kocka
 
A delfin testrszei
A delfin testrszei : A testrszek!!

A testrszek!!

Dorina  2006.11.10. 18:54

Olvassatok a delfinek belsi felptsrl!!


 

Kialakulsuk

A tudomny az 1880-as vek ta gyantja, hogy a cetek legkzelebbi rokonai a patsok. A kzelmltig gy tartottk, hogy a legkorbbi cetek a Mesonyx nev llathoz, egy a kzps eocnban (4050 milli ve) lt, ujjain patkat visel, hegyes fog, hsev llathoz lltak a legkzelebb.

A ma leginkbb elfogadott elmlet szerint a cetek legkzelebbi l rokona a vzil. A cetek s a vzilovak seit tartalmaz evolcis g a paleocnban, 60 milli ve vlt el a tbbi prosujj pats (diszn, szarvasmarha, szarvas, teve stb.) seitl, majd 54 milli ve a vzilovak s a cetek seinek fejldse is elvlt egymstl. Eszerint a vzil kzelebbi rokona a blnnak, mint a disznnak; a szarvasmarha kzelebbi rokona a blnnak, mint a lnak. A ceteket s a prosujj patsokat (Artiodactyla) jabban egy kzs rendszertani egysgbe (Cetartiodactyla) soroljk.

A legidsebb cetmaradvnyok az eocnbl szrmaznak, s Pakisztnban kerltek el. A Pakicetus 52 milli ve lhetett, farkas nagysg, hegyes orr, hossz fark llat volt, s a tengerpart lakjaknt lete legnagyobb rszt mg a szrazfldn tlthette. Az ugyancsak Pakisztnban tallt, 50 milli ves Ambulocetus 3 m hossz volt, feje a krokodilhoz hasonltott, s mr gyesebben mozgott a vzben, mint a szrazon. A 47 milli vesRodhocetus esetben mr megkezddtt a hts lbak elcskevnyesedse.

A 38 milli ves, 18 m hossz Basilosaurus s a hasonl kor, de kisebb Dorudon mr egsz letket a vzben tltttk, br mg voltak hts lbaik.

Az egyik legkorbbi fogascet a 33 milli ves Squalodon, amely a mai delfinekre hasonltott, nem volt hs lba, hossz csre volt, s valamilyen kezdetleges echolokcira is kpes volt mr. Hasonl korak a legkorbbi ismert szilscetek is.

Felptsk

Testnagysg

Fldnk legnagyobb ma l llatai a cetek rendjbe tartoznak. A kk blna valsznleg minden valaha lt llat kzl a legnagyobb: az eddigi legnagyobb pldny 31 m hossz s 178 tonna sly volt.

A kk blna nem az egyetlen ris a cetek kztt. A szilscetek - kt faj kivtelvel - mind 10 m fltti hosszat s 10 tonna fltti slyt r el; a grnlandi blna a 100 tonnt is elrheti. A fogascetek kztt az egyetlen igazi ris az mbrs cet, amely 17 m hossz s 38 tonna sly lehet.

Nem minden cetfaj ris termet. Nmely delfin nem ri el egy felntt ember mreteit; a Dl-Amerikban l tucuxi pldul tlagosan 140 cm hossz s 35 kg sly.

A cetek kztt nagy mretnek szmtanak a 10 mternl hosszabbra nv fajok, azaz a legtbb szilscetfaj s az mbrs cet. Kzepes mretek a 410 m hosszak: a csukablna, a trpe simablna, a csrs cetek, a narvl, a fehr delfin, a kardszrny s a gmblyfej delfinek. Kis mretek a 4 m-es hosszsgot el nem r fajok: a legtbb delfinfaj, a barnadelfinek, a folyami delfinek, a trpe mbrs cetek.

Testtjak

A cetflknl ngy f testrszt lehet megklnbztetni: fej, trzs, farok, vgtagok.

Palackorr delfin testrszei

A szilsceteknek, de fleg a simablnknak, testnagysgukhoz kpest is ormtlanul nagy fejk van: hossza a teljes testhossz egyharmadt is kiteheti. Ez a blnk klnleges tpllkozsi mdjval fgg ssze. Ugyancsak arnytalanul nagy feje van az mbrs cetnek. A tbbi fogascet feje nem klnsebben nagy.

Egyes fogasceteknek feltn, csrszer szjuk van. Klnsen hossz csrk van a folyami delfineknek s a Stenella nemzetsg tagjainak. Kzepes mret a csrs cetek vagy a palackorr s a kznsges delfinek csre. Ms fogascetek csre alig lthat, vagy teljesen hinyzik.

A cetek szeme kicsi, s gyakran alig szrevehet. Flkagyljuk nincs, a flnyls csak nagyon kzelrl lthat. Az orrnyls a fej tetejn van.

A fej nyak nlkl kapcsoldik a trzshz. A trzs ors alak. A ppos delfinek hrom fajnak feltn ppja van.

A farok a teljes testhossz harmadtnegyedt teheti ki. Alakja oldalrl sszenyomott.

A cetek mells vgtagjai uszonyokk alakultak. A melluszonyok teljes joggal tekinthetk vgtagnak; bennk mindazok a csontok megvannak, mint az ember karjban. A hts vgtagok visszafejldtek, kvlrl semmi sem lthat bellk.

A farok farokuszonyban vgzdik. A farokuszony nem fgglegesen ll, mint a halaknl, hanem vzszintesen. A ht kzps rszn vagy hts harmadnl helyezkedik el a htuszony. Egyes cetfajoknak, mint asimablnknak, a fehr delfinnek, a narvlnak, a simaht delfineknek, nincs htuszonyuk. A farokuszonyban s a htuszonyban nincsenek csontok. A halakra jellemz tovbbi uszonyok (hassz, msodik htsz, farok alatti sz) egyetlen cetfajnl sem jelennek meg.

Kltakar

A cetek kltakarja, mint ms emlsk, a felhmbl, az irhbl s a br alatti zsrrtegbl ll.

Az emlsk brt ltalban szr fedi, a ceteknek azonban gyakorlatilag nincs szrzetk, csak a szjuk krl n nhny cskevnyes szrszl. Nincsenek izzadsgmirigyeik s faggymirigyeik sem. Brk sima, gumiszer tapints.

A br alatti zsrrteg f funkcija az, hogy az llatot a kihlstl vdje. Valamennyi cet kzl a legvastagabb zsrrtege a kk blnnak van, tlagosan 23 cm vastag, de egyes testtjakon az 50 cm-t is elrheti.

A cetek s a fkk hszablyozsa

Egyes cetfajoknak, pldul a barzds blnknak vagy a fehr delfinnek, egsz testk egysges szn. Ms fajoknak viszont feltn mintzatuk van, les kontr fekete, fehr, szrke rszekkel. A has ltalban vilgosabb, mint a ht, hogy az llat jobban beleolvadjon a fels vilgos vagy az als stt httrbe.

A nagytest cetek brn klnfle apr llnyek telepednek meg. Sok szilscet brn lnek diatomk (sziliktos vz egysejtek), amelyektl a br srgs rnyalat lesz. Szintn fleg a szilsceteken lnek a Cyamusnemzetsghez tartoz apr rkok, amelyek a blna brrl levl hmsejteket eszegetik. A simablnk fejnek furcsa dudorai klnsen kedvez lhelyet nyjtanak ezeknek az llatkknak. A lassan sz fajokon apr kagylk is megtelepednek.

Csontvz, izomzat


Blna csontvza


A cetek csontrendszere sokban hasonlt a szrazfldi emlskhez. Termszetesen van gerinck; mint tdvel llegz llatoknak, vannak bordik. A koponya, fleg a szilsceteknl, furcsn talakult. Mint emltettem, a melluszonyokban mindazok a csontok megvannak, mint az ember karjban. Ezzel szemben a hts vgtagok csontozata s a medencecsont elcskevnyesedett. A cetek farkuk fel-le mozgatsval hajtjk elre magukat; ennek megfelelen az izomzat legfejlettebb elemei a farkat hajlt s kifeszt izmok.

Lgzs, vrkerings

Az szilsceteknek kt, a fogasceteknek egyetlen orrnylsuk van. A cetek egyetlen lgvtellel kpesek kicserlni a tdejkben trolt leveg 90 %-t (az ember csak 10 %-ot). Lgvtelkor a kicsapd pra jellegzetes, akr kilomterekrl is lthat felht alkot. Az orrjratok igen bonyolultak. A fogascetek ggjhez porcos kplet kapcsoldik, amely megakadlyozza, hogy a tpllk s a lenyelt vz a lgcsbe kerljn. A cetek tdeje testmretkhz kpest kisebb, mint a szazfldi emlsk; oxigntartalkuk nagyobb rszt nem tdejkben, hanem vrkben s izomzatukban troljk.


Delfin bels szervei

A szv felptse hasonl, mint a tbbi emlsnl. A vr trfogata ktszer-hromszor akkora, mint a hasonl nagysg szrazfldi emlsknl. Ennek megfelelen az erek tgak, de a vr jelents rsze a retus mirabiliselnevezs rhlzatban troldik, amelynek a hszablyozsban is szerepe van. A lp igen kis mret.

A cetek tdvel llegz emlsllat ltkre kpesek igen nagy mlysgbe lemerlni, s ott lgvtel nlkl hossz ideig tartzkodni. Az mbrs cet 3000 m, a narvl s a kacsacsr cet 1000 m mlyre is lemerl, de apalackorr s a gmblyfej delfin is elri az 500 m-es mlysget. A legmlyebbre merl fajok akr 2 rt is a vz alatt tlthetnek. Merls kzben a szvvers lelassul, az erek sszehzdnak, a sejtanyagcsere is lelassul.

Tpcsatorna

A szilsceteknek nincsenek fogaik. Szjpadlsukrl tbb szz bolyhos perem szarulemez fgg; ezeket nevezik szilknak. A tpllkukul szolgl apr llatokat ezek segtsgvel szrik ki a vzbl. A barzds blnk torka rendkvl tgulkony, gy risi mennyisg vizet tudnak egyszerre a szjukba venni s a szilalemezek kztt tszrni. A fogasceteknek fogaik vannak, amelyeket zskmnyuk megragadsra, valamint a fajtrsaikkal folytatott kzdelemben hasznlnak.  A cetek fogazata

A ceteknek, akrcsak seiknek, a prosujj patsoknak, sszetett, ngy rszbl (elgyomor, fgyomor, sszekt gyomor, gyomorkapu) ll gyomruk van. A cetek nem krdznek. A blcsatorna viszonylag hossz. A szilsceteknek van vakbelk, mg a fogasceteknek nincs; fregnylvnya egyik csoportnak sincs. A vgblhez egy, a mandulkhoz hasonl nyirokszerv csatlakozik. A mj kt vagy hrom lebenybl ll, epehlyag nincs.

Kivlaszt szervek

A ceteknek sszetett vesjk van, amely tbb szz vagy tbb ezer veselebenybl (reniculus) ll. Az egyes lebenyeknek sajt krgk, velllomnyuk, kelyhk s kivezet csatornjuk van.

Ide kapcsoldik az az rdekes problma, hogy a cetek isznak-e tengervizet. A cetek szervezete hipoozmotikus, azaz alacsonyabb arnyban tartalmaz st, mint a tengervz, amelyben lnek. Ezrt folyadkszksgletket nem tudjk ivssal fedezni; csak tpllkukbl, illetve sajt zsrtartalkukbl jutnak vzhez. Ennek ellenre egyes delfinek nha isznak tengervizet, de ez letben maradsukhoz nem felttlenl szksges.

Ivarszervek

A cetek a mhlepnyes emlsk kz tartoznak, s ivarszerveik felptse, szaporodsuk mdja lnyegileg megegyezik a tbbi emlsvel. Mindkt nem hasn egy ivarnyls lthat, amely a nstnyeknl kzel van a vgblnylshoz, mg a hmeknl jl elklnthet attl.

A nstnyeknek egy pr petefszkk van. Ennek felletn minden peters alkalmval egy-egy corpora albicans nev kplet keletkezik, amely aztn egy leten t megmarad, gy az elpusztult llatok petefszknek vizsglatval kvetkeztetni lehet az llat letkorra. A mh kt mhszarvbl ll. Az emlmirigyek nem emelkednek ki a testfelletbl; a kt emlbimb az ivarnyls kt oldaln tallhat.

A hmek heri a hasregben, a vesk kzelben helyezkednek el. Egyes fajok heri mg az llat testmrethez kpest is igen nagyok: a simablnknl egy-egy here slya 900 kg is lehet. A rugalmas szvetbl ll hmvessz egy izom segtsgvel teljesen visszahzhat az ivarnylsban, s kvlrl csak a przs alkalmval lthat.

Idegrendszer

Egyes cetfajok agya rendkvl nagy, nagyobb, mint brmely ms llat. Egy mbrs cet agyt 7820 grammosnak, egy kznsges barzds blnt 6930 grammosnak, egy kardszrny delfint 5620 grammosnak mrtk. Viszont ezek az llatok nagyon nagy testek; testk tmeghez viszonytva agyuk nem is olyan nagy, st inkbb kicsi.

Bizonyos faj delfinek agya azonban testmretkhz kpest is igen nagy. Egy 172 kg sly palackorr delfin agya 1629 grammos volt, ami sokkal nagyobb, mint a hasonl nagysg szrazfldi emlsk. Egy ugyancsak 172 kg sly gorilla agya mindssze 570 g sly volt. A delfinek agya nem csupn nagy mret, hanem nagymrtkben barzdlt is, mg barzdltabb, mint az ember. Klnsen fejlett az agy hallkzpontja.

Egyes tudsok az agy nagy mrete alapjn arra kvetkeztettek, hogy a delfinek az emberhez mrhet intelligencival rendelkeznek, s akr az emberi nyelvet is kpesek lennnek megtanulni. A ksrletek azonban ezt nem igazoltk vissza. Arra mindenesetre meg lehetett tantani a delfineket, hogy egy szmtgppel kifejlesztett, egyszer hangjelekbl ll "nyelvet" megrtsenek, s az e nyelven adott utastsokat vgrehajtsk. Mg valamifle nyelvtant is meg tudtak tanulni, pldul klnbsget tudtak tenni a "Vidd a karikt a labdhoz" s a "Vidd a labdt a karikhoz" mondatok jelentse kztt.

Hangkpzs s halls

A cetflknek nincsenek hangszlaik; hangadsra bonyolult orrjrataik alakjnak vltoztatsval kpesek. Rendkvl vltozatos spol, morg, nygsszer hangokat bocstanak ki, s ezek, legalbbis rszben, a fajtrsakkal val kommunikcit szolgljk. A hosszszrny blna hmjei 1015 percnyi "zenemveket" adnak el, aminek az udvarlsban lehet szerepe. A palackorr delfinek hangjelei alapjn minden egyes pldny egyedileg felismerhet, mg a kardszrny delfinek hangjbl megllapthat az egyes llatok kzti rokonsg foka.

Hallsuk igen kifinomult, klnsen a magas hangok tekintetben. Mg az ember nem hallja a 15 kHz-nl nagyobb frekvencij hangokat (ultrahang), a palackorr delfin hallsa ppen a 1050 kHz-es tartomnyban a leglesebb, st, mg a 200 kHz-es hangokat is hallja. A ceteknek flkagyljuk nincs, s halljratuk nylsa is csupn gombostfejnyi. Bels flk felptse lnyegben megegyezik az embervel.

A fogascetek klnleges kpessge az echolokci, a visszhang alapjn val tjkozds, amely elveiben a tengeralattjrk szonrjhoz hasonl. Az llatok orrjratban egy majomszjnak (monkey lips vagy monkey muzzle) nevezett szklet van, amely a leveg tjnak periodikus elzrsval rvid, kattansszer hangimpulzusokat kelt. A keletkez hanghullmokat a cet homlokcsontja eltt elhelyezked, zsiradkot tartalmaz szerv, adinnye (melon), mint valamifle lencse, keskeny nyalbb koncentrlja, amelyet a cet fejnek mozgatsval tud irnytani. A visszaverd hanghullmokat felfogva a cet rszletgazdag kpet kap krnyezetrl, az ott lev akadlyokrl, kpes megtallni zskmnyt. Letakart szem delfinekkel vgzett ksrletek szerint a palackorr delfin kpes a visszhang alapjn kt azonos nagysg, de klnbz faj halat, vagy kt azonos mret, de klnbz anyag fmkorongot is megklnbztetni. Igen fejlett, br a delfinektl eltr felpts szonrszerve van az mbrscetnek is. Nem tudjuk, hogy minden fogascetfaj rendelkezik-e az ekholokci kpessgvel, de egyre tbb fajrl derl ki, hogy igen. A szilscetek s a fkk is kpesek ekholokcira, de nem olyan kifinomult mrtkben, mint a fogascetek. A szrazfldi emlsk kzl a denevrek ezen kpessge kzismert.

Tovbbi rzkszervek

A cetek a vz alatt lesen ltnak, mg szemket a vzfelszn fl emelve csak a kzeli trgyakat ltjk lesen. Szemk, a legtbb emlstl eltren, nem gmb alak, hanem ellrl sszenyomott. Klnleges, ketts pupilljuk van. Mivel szemeik nem elre, hanem oldalra nznek, nincs trltsuk. Arra mg nincs egyrtelm bizonytk, hogy a szneket meg tudjk-e klnbztetni.

Egyes folyami delfinfajok szeme elcskevnyesedett, k gyakorlatilag vakok.

A szilscetek szaglszerve nagymrtkben leegyszersdtt, de nem tnt el teljesen. A fogasceteknl a magzati fejlds sorn megjelennek ugyan a szaglszervek, de ksbb eltnnek; a felntt fogasceteknek nincs szaglsuk.

A cetek zrzkelsrl nem sokat tudunk. Nhny fogsgban tartott delfin vizsglata sorn azt talltk, hogy egyes vegyleteket kpesek zk alapjn azonostani.

lhelyk

A cetek tbbsge a tengerek lakja. Nhny kistermet cetfaj azonban desvzben l.

Nhny cetfaj kozmopolita, azaz a tengereken mindenfel megtallhat. Ilyen a barzds blnk tbbsge, a Cuvier-fle csrs cet, az mbrs cet s a kardszrny delfin.

Ms cetfajok cirkumpolris elterjedsek, azaz a nekik megfelel ghajlati vben mindentt elfordulnak, lhelyk gyr alakban veszi krl a Fldet. Ilyen fajok az szaki mrskelt s hideg vben az szaki simablna s a kznsges barnadelfin; a dli mrskelt s hideg vben a dli simablna, a trpe simablna, az Arnoux-fle csrs cet, a stt delfin, a homokra-delfin s a dli simaht delfin. A trpusi s a mrskelt vben l a kis kardszrny delfin, a Risso-delfin, a cskos delfin s a palackorr delfin. A trpusi s szubtrpusi tengerek lakja a Bryde-blna, a trpe mbrs cetek kt faja, a barzdsfog delfin, a rvidszrny gmblyfej delfin, a trpe kardszrny delfin, a fehrajk delfin, a Fraser-delfin, a hosszcsr delfin, a kantros delfin s a kznsges delfin. A dli flteke tengereiben a trpusoktl a sarkvidkekig elfordul a dli kacsacsr cet.

Mindkt flteke mrskeltvi tengereiben megtallhat a hosszszrny gmblyfej delfin, amelynek lettere gy kt klnll rszre tagoldik.

Ismt ms fajok csak egy-egy cen terletre korltozdnak. Csak az Atlanti-cen szaki rszn l az szaki kacsacsr cet, a fehrcsr delfin s az atlanti fehrsvos delfin. Az Atlanti-cen trpusi rszn fordul el a sisakos delfin s a pettyes delfin. A Csendes-cen szaki rszn l a szrke blna, a Baird-fle csrs cet, a Dall-fle barnadelfin, a csendesceni fehrsvos delfin s az szaki simaht delfin.

Az szaki-sarkvidken l a grnlandi blna, a narvl s a fehr delfin.

Vannak olyan cetfajok, amelyek mg szkebb terletre korltozdnak. Ezek tbbnyire olyanok, amelyek a partmenti trsgeket kedvelik: a ppos delfinek hrom faja, a barnadelfinek tbb faja (a kaliforniai barnadelfin kizrlag a Kaliforniai-blben l), a Peale-delfin, a Cephalorhynchus nemzetsg ngy faja.

A folyami delfinek t faja egy-egy nagyobb folyban s annak mellkvizeiben fordul el. Ezek a folyk a Gangesz, az Indus, a Jangce, az Amazonas s a Paran. Kt delfinfaj folykban s a krnyez sekly partmenti vizekben egyarnt l: Dl-Amerikban a tucuxi, Dlkelet-zsiban pedig az Irrawaddy-delfin.

Egyes cetfajokbl eddig csak nhny pldny kerlt el. Ezek elterjedsi terlett nem ismerjk.

Tbb szilscetfaj, pldul a szrke blna, vente tbb ezer kilomteres vndorutat jr be. Ezek a blnk nyron a sarkvidken tartzkodnak, ahol tpllkllataik nagy mennyisgben fordulnak el; tlen viszont a trpusokon hozzk vilgra utdaikat, illetve ott prosodnak.

letmdjuk

A cetek egsz letket vzben tltik. Sok cetfaj igen gyors szsra kpes; a valsznleg leggyorsabb kardszrny delfin vgsebessgt 55 km/h-ra becslik, de nhny ms faj sebessge sem sokban marad el ettl. A leggyesebb bvr az mbrs cet. Nmelyik delfinfaj ltvnyos, akrobatikus ugrsokra kpes.

A cetflk valamennyien ragadozk, azaz l llatokkal tpllkoznak. A szilscetek tbbnyire apr, nagy tmegben l rkokat, halakat esznek, s ezeket szilalemezeik segtsgvel szrik ki a vzbl. A szrke blna a tengerfenk iszapjban l apr rkokkal tpllkozik. Ezzel szemben a fogascetek viszonylag nagymret llatokra vadsznak, amelyeket llkapcsukkal s fogazatukkal, egyenknt ragadnak meg. Zskmnyaik ltalban nektoni halak s lbasfejek. A kardszrny delfin nagytest halakat, fkkat, ms cetflket is elejt, s ezeket darabokra tpve fogyasztja el; egybknt a cetflk egszben nyelik le zskmnyukat.

Trsas szervezdsk igen vltozatos. A szilscetek tbbnyire magnyosan lnek, csak az anyk s gondozsra szorul borjaik vannak egytt. Az mbrs ceteknl a nstnyek s a fiatal llatok csapatosan jrnak, a felntt hmek viszont magnyosak. A kardszrny delfinek stabil csaldi csoportokat alkotnak, s egy leten t egytt maradnak. Kisebb delfinek gyakran tbb szz vagy tbb ezer tag csapatokban, "iskolkban" lnek. Sem monogm prok, sem nagy ltszm hremek nem alakulnak ki; a hmek vetlkednek a przs jogrt, s egy hm egy szezonban tbb nstnnyel, egy nstny pedig tbb hmmel is prosodhat.

A przsra a legtbb fajnl ltvnyos udvarls utn kerl sor. Przskor az llatok hasukkal egymshoz simulnak. Hossz (fajtl fggen 1018 hnapos) vemhessg utn az anyallatnak egyetlen borja szletik, br nhny ikerellst is feljegyeztek mr. A fejlett llapotban vilgra jv borjt anyja hossz ideig szoptatja (a barzds blnk 6 hnapig, a palackorr delfin msfl vig, az mbrs cet kt vig is). Az egymst kvet ellsek kztt gy tbb v is eltelik.

A cetek lassan fejldnek, s hossz ideig lnek. A nagyobb test cetek 1015 ves koruk eltt nem szaporodnak. A Corky nev nstny kardszrny delfin 1969 ta l llatkertben; egy szabadon l fajtrsa 98 vesen pusztult el. Egy eszkimk ltal elejtett grnlandi blna letkort a testben tallt rgi szigonyhegy alapjn 115130 vre becsltk. Egy msik pldny a szem aminosavainak kmiai vizsglata alapjn 211 ves volt; ha ez igaz, akkor a grnlandi blna a leghosszabb let emlsfaj. Egyes fajoknl, gy a kardszrny s a gmblyfej delfineknl a nstnyek 40 ves koruk utn elvesztik szaporodkpessgket. Ms fajok nstnyei viszont letk vgig szaporodkpesek maradnak: egy 80 ves szrke blna elejtsekor vemhes volt.

Az elpusztult vagy slyos beteg cetek gyakran a tengerpartra sodrdnak. Nha ltszlag egszsges llatok is egyenknt vagy csapatosan a partra sznak, s szakszer segtsg nlkl elpusztulnak. Ilyen tmeges ngyilkossgra hajlamos pldul a gmblyfej delfin, a kis kardszrny delfin s az mbrs cet.

Helyzetk

A Vrs Knyv az llatfajokat a kvetkez kategrikba sorolja:

  • Aggodalomra okot nem ad (least concern): a jelenlegi krlmnyek kztt nem kell a faj jvjrt aggdni. Ide tartozik tbbek kztt a grnlandi blna (12000 db), a dli simablna (12000 db), a csukablna (tbb szzezer db), a hosszszrny blna (80.000 db), a szrke blna (25.000 db), a kznsges barnadelfin, a Dall-fle barnadelfin, a kznsges delfin, a fehrcsr delfin, a cskos delfin, a pettyes delfin, akznsges palackorr delfin s a Risso-delfin.
  • Vdelemre szorul (conservation dependent). Ezt a kategrit meg fogjk szntetni, s az ide sorolt fajok helyzett jra fogjk rtkelni. Egyelre ide tartozik az szaki kacsacsr cet, az Arnoux- s a Baird-fle csrs cet, valamint a kardszrny delfin.
  • Majdnem fenyegetett (near threatened): ezeket a fajokat jelenleg nem fenyegeti a kihals veszlye, de ha a krlmnyek a kzeljvben htrnyukra vltoznak, akkor veszlyeztetett helyzetbe kerlhetnek. Ilyen afehr delfin s a narvl.
  • Srlkeny (vulnerable): ezek a fajok veszlyeztetett vlhatnak, ha a fennmaradsukra hat krlmnyek nem vltoznak pozitv irnyba. Ide tartozik az mbrs cet (tbb szzezer db), az Irrawaddy-delfin vagy az amazonaszi folyami delfin.
  • Veszlyeztetett (endangered): ezeket alacsony ltszmuk vagy a vltoz krnyezeti krlmnyek miatt a kihals kzvetlen veszlye fenyegeti. Ide tartozik az szaki simablna (kevesebb mint 1000 db), a kznsges barzds blna (nhny ezer db), a kk blna (10000 db), a Hector-delfin (7000 db) s a gangeszi folyami delfin.
  • Kritikusan veszlyeztetett (critically endangered): ezeknl a fajoknl a kihals veszlye rendkvl nagy, megmentskhz azonnali beavatkozs szksges. Ide tartozik a Kaliforniai-blben l vaquita, valamint a Jangce folybl ismert knai delfin (baiji); utbbi taln mr ki is halt.
  • Adathinyos (data deficient). A cetfajok tbbsgrl nincs elegend informci annak megllaptshoz, hogy a fajt fenyegeti-e a kihals veszlye.

 
szavazz
Lezrt szavazsok
 
ra
 
zifal
Nv:

zenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
delfin

 

 

 

 
Csikhal
 
Rja
 
Delfin

 

 

http://www.kepeslap.com/images/2548/delfin2_origi.jpg

 
Halak

 
Tekns
 
Tekns

 
Cpk
 
Cpa

 
Kszi, hogy itt jrtl!!

 

* Beugrós munkavállalók éjjel-nappal. * Beugrós munkavállalók éjjel-nappal. * Beugrós munkavállalók éjjel-nappal. *    *****    Elindult a Játék határok nélkül rajongói oldal! Ha te is szeretted a '90-es évek népszerû mûsorát, nézz be ide!    *****    Megjelent a Nintendo Switch 2 és a Mario Kart World! Ennek örömére megújítottam a Hungarian Super Mario Fan Club oldalt.    *****    Homlokzati hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    A PlayStation 3 átmeneti fiaskója után a PlayStation 4 ismét sikersztori volt. Ha kíváncsi vagy a történetére, katt ide!    *****    A Bakuten!! az egyik leginkább alulértékelt sportanime. Egyedi, mégis csodálatos alkotásról van szó. Itt olvashatsz róla    *****    A PlayStation 3-ra jelentõsen felborultak az erõviszonyok a konzolpiacon. Ha érdekel a PS3 története, akkor kattints ide    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran! Mese, mese, meskete - ha nem hiszed, nézz bele!    *****    Az Anya, ha mûvész - Beszélgetés Hernádi Judittal és lányával, Tarján Zsófival - 2025.05.08-án 18:00 -Corinthia Budapest    *****    ✨ Egy receptes gyûjtemény, ahol a lélek is helyet kapott – ismerd meg a „Megóvlak” címû írást!    *****    Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.